Nedir?

Portakalp, edebiyat üzerine kurulmuş sosyal bir platformudur. Portakalp üyesi olduğunuzda bir profile ve ana sayfaya sahip olursunuz. Şiir, deneme, öykü, mektup, günlük kategorileri altında yazılarınızı herkesle paylaşabilirsiniz. Yazılarını sevdiğiniz insanları takibe alarak ana sayfanızda o kişilerin yazılarını görebilirsiniz. Hoşunuza giden yazıları ise beğenerek, profilinizdeki 'beğeni' sekmesinden istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Portakalp özelliklerinden faydalanabilmek için öncelikle bir hesabınız olması gerekmektedir. Üye olmak ve özelliklerden yararlanmak tamamen ücretsizdir.

Nasıl yazı paylaşabilirim?
Yazı paylaşabilmek için oturum açtıktan sonra sağ üstteki kalem simgesine tıklayarak, mobilden giriyorsanız menüden 'Yazı Paylaş' butonuna bastıktan sonra alt limit olan 300 karakteri tamamladıktan sonra paylaşımda bulunabilirsiniz.

Etiketler nasıl kullanılır?
Yazı paylaşırken en fazla üç adet etiket kelime girilmelidir. Yazacağınız etiketler yazınızın teması ve konusu ile alakalı olmalıdır. Yazılan her kelimeden sonra virgül konulmalıdır.

Alıntı bir yazı fark ettim ne yapmalıyım?
Başka bir yazara, şaire ait yazılar paylaşmak yasaktır. Alıntı bir yazı fark ettiyseniz, yazının altındaki ünlem butonuna basarak bizlere bildirebilirsiniz.

Profil bilgilerimi nasıl düzenleyebilirim?
Profil bilgilerinizi düzenlemek için oturum açtıktan sonra Hesap Ayarları > Profili Düzenle menüsünden adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi, sosyal medya hesaplarınızı ve biyografinizi güncelleyebilirsiniz.

Profil ve kapak fotoğrafımı nereden değiştirebilirim?
Profil ve kapak fotoğrafınızı güncellemek oturum açtıktan sonra Hesap Ayarları > Profil ve Kapak Fotoğrafı menüsünden 'Fotoğraf seç' butonuna bastıktan sonra yeni fotoğrafınızı seçebilirsiniz.

Mesaj almayı açmak ya da kapatmak istiyorum?
Başka üyelerden mesaj almayı açmak veya devre dışı bırakmak istiyorsanız Hesap Ayarları > Profili Düzenle menüsünden 'Mesajlar' tikini açabilir veya kapatabilirsiniz.

E-posta almayı açmak ya da kapatmak istiyorum?
E-posta bildirimlerini açmak veya devre dışı bırakmak istiyorsanız Hesap Ayarları > Profili Düzenle menüsünden 'E-posta Bildirimleri' kutularını işaretleyebilirsiniz.

E-posta gelmiyor neden?
E-posta adresini doğru yazdıysanız ve bildirimlerinizi aktif ettiyseniz e-posta gelecektir. Gelen kutunuzda göremiyorsanız gereksiz klasörüne bakmanızı öneririz.

Şifremi unuttum ne yapmalıyım?
Şifrenizi unuttuysanız 'Giriş Yap' menüsü altından 'Şifremi Unuttum?' butonuna bastıktan sonra e-posta adresinizi yazarak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Gelen kutunuzda maili göremiyorsanız gereksiz e-posta kutunuzu kontrol ediniz.

Aradığım bir üyeyi nasıl bulabilirim?
Bir üye aramak istiyorsanız arama formuna üyenin adını yazdıktan sonra arama yapabilirsiniz. Açılan sayfada 'Üyelerde Ara' butonuna bastıktan sonra aradığınız üyeye ulaşabilirsiniz.

Profilimi başka platformlarda nasıl paylaşabilirim?
Link yapısını şu şekilde yazmalısınız; www.portakalp.com/@kullaniciadiniz

Bazı yazıların okunma sayısı, üye sayısından nasıl fazla oluyor?
Bir yazıyı sadece kayıtlı üyeler değil üye olmayan ziyaretçiler de okuduğunda okunma sayısı artmaktadır.

İletişim

Soru, öneri, şikayetleriniz için bizlere çekinmeden e-posta gönderebilirsiniz; posta@portakalp.com

Ya da @portakalp hesabına mesaj atabilirsiniz.