@Mahfi
Aciz
Erkek
21.07.18 tarihinde katıldı.

Türk Dizileri

DenemeÖfke

Henüz ortaokuldayım, yaşım 14, başbakanlık hayalleri kuruyorum. İlk icraatımı düşünüyorum. ilk icraatım: dizileri kaldırmak olurdu. Eskilerin de dediği gibi 'aptal kutusu'. Şimdilerde düşünüyorum da tüm vaktimi televizyon ve sosyal medya işgal ediyor. Bizim vatandaşımız saftır, temizdir ama algı yönetimine çok açıktır. Bunu anlamak için siyasi partilerin hayran kitlelerine bakabiliriz. Nureddin Yıldız Hocanın merhum Seyyid Kutub'un kardeşi ile olan bir anısını dinlemiştim. Olay şöyle geçiyor. Sayın Kutub'un evinde televizyon yokmuş. Nureddin Yıldız Hoca sormuş ' Hocam Mekke'de oturuyorsunuz. Televizyonunuzda gayri ahlaki bir şey çıkamaz, niçin evinizde televizyon yok ?' Sayın Kutub yanıtlamış, 'Ben kanalları kontrol edemiyorum, onlar ne isterse onu izliyorum.' Bir düşünün, Mekke'deki bir televizyonda ya Kuran-ı Kerim okunacak ya canlı yayınla Kabe gösterilecek ya da fetva kanalları açık olacak ama bilinçli bir birey bunu bile reddediyor. Oysa bizim hayatımızda onlarca boş, zehirli, proje kanallar var ki... biz bunlara bile yenik düşüyoruz.
Suriye karışalı birkaç yıl olmuştu. Türkiye Suriye'ye girecekti. Doğal olarak toplum ikiye bölünmüştü. Genel anlamıyla sağ ve milliyetçi kesim bunu desteklerken sol ve ulusalcı kesim bu olayı şiddetle kınıyordu. Peki devlet ne yaptı ? Sol kesimin ağırlıkla izlediği bir kanalda 'Söz' isminde bir dizi diğer iki kanalda 'İsimsizler' ve 'Savaşçı' isimli diziler çıktı. Ortak tek nokta ' Vatan bizim, onu savunmak için dahili ve harici ne kadar tehlike varsa yok etmeliyiz.'. Dikkat ederseniz bu 3 dizide de Suriye operasyonları oluyor. Aslında toplum bu operasyonlara hazırlanıyordu. Bunlara kanacak insanlara bakarsanız basit insanlar ama ne yazık ki ülkemizde ve dünyada basit insanlardan fazlası bulunmuyor.
Gereksiz, zaman israfı, proje olarak adlandırdığımız dizileri en çok kimler izliyor ? Aktif bir işi olmayan hanımlar, elinden telefon düşmeyen 'ne yazık ki bu ülkenin geleceği olan' gençler ve teknolojiyle yeni tanışıp tutkunu olan orta yaşlılar. Hanımların bu kadar gereksiz dizi, film, kadın programı izlemesi neye sonuç açıyor ? Öncelikle evin devleti erkek olsa da derin devleti kadındır. Bunca boş olay kadının kafası kurcalar ve gereksiz şüpheler, boş konuşmalar, komplo teorileri ... ve bunun sonucu da aileyi etkilemekte ve hatta yıkabilmektedir. Genç erkeklerin savaş ve futbol düşkünlüğü, genç kızlarımızın bu denli aşk sahneleri ve makyaj düşkünlüğünü açıklamaya gerek bile görmüyorum. Genç demek gelecek demek ama keşke gelmese ... Orta yaştaki insanların bu denli teknoloji merakı ise en beterlerindendir. Durmadan torunlarını paylaşmaları, kendilerinde evlatlarını her saniye istedikleri gibi kayıt altına alma özgürlüğü görüp sosyal medyaya yüklemeleri, mahremiyet algısını toplum üzerinden kaldırmıştır. Sonra ameriga bunları gaydediyor. Yahu bey amca senin giydiğin çamaşırın rengine kadar biliyoruz. 30 yıl önce hanımına selam versek yaşama şansımız yoktu şimdi tesettürlü hanımının her şeyi internette .
Vel-hasıl kelam diyeceğim şudur ki teknoloji, sosyal medya, TV şovları elbette faydalı olabilirler ama ilaç gibi sadece gerekeni ve gerektiği dozda alırsak. Dikkatli olalım bize verilen bir nimeti, zillete çevirmeyelim, selametle.