@Mahfi
Aciz
Erkek
21.07.18 tarihinde katıldı.

Mantar Üniversiteler

DenemeSerbest

Şahsım makine mühendisliği üzerine eğitim almakta ve ilk dersimizde bize söylenen şey sizler lisans eğitiminizi Türkiye'de bitirince Avrupa'da diplom sayılacaksınız, yani mühendis ve tekniker arasında bir ünvan. Ülkemizde lisans eğitimi bile birçok üniversitede yetersiz iken durmadan tabiri caiz ise mantar gibi üniversiteler açılıyor. Peki bizi alakadar eden nitelik mi nicelik mi ? eğer ki nicelik ise derdimiz, her ile her ilçeye açalım. Hayır, bizim derdimiz nitelik, kaliteli bir nesil, kaliteli birey ise o zaman buna bir dur diyelim. Bu durum çok ama vasızfsız insan mı nitelikli az insan mı sorusuna benzemektedir.
Üniversite açılması için o bölgenin sosyal, ekonomik, dini ve siyasi durumunu göz önünde tutmak gerekir. Devlet yurdu veya üniversitenin yurdunu inşa etmeden üniversiteler açılıyor, otobüs güzergahları hesaplanmıyor, ulaşımda aksama oluyor, kütüphane kurulmadığı için ders çalışmaya elverişli bir ortam olmuyor, internet altyapısı döşenmiyor, sosyal alanlar düşünülmüyor... saymakla bitmeyecek eksikler oluşuyor. Bunların önüne geçmek için toplum bilimcilere, çevre mühendislerine ve daha birçok meslek grubuna ihtiyaç duyulmaktadır.
Bir üniversite inşa etmek yalnızca betondan ibaret değildir. Bir şehir kurmaktan daha zordur ve daha önemlidir. Çünkü kurduğunuz şehirle bir nesli kurtarabilirsiniz ama kuracağınız nitelikli ve nicelikli bir üniversite ile onlarca nesli, onlarca şehri ve belki de geleceğinizi kurtarabilirisiniz.
Üniversite mezunlarının %12'si işsiz ! Allah Allah neden acaba. Yılda 75 mühendis mezun olduğundan olabilir mi acaba ? Acaba bu ülkenin yıllık kaç mühendsie ihtiyacı var bir düşünün bakalım. Eğer düşünmez ve bazı çıkar sebeplerinden dolayı haritada hemşehrilerin bile bulmakta zorlandığı yerlere üniversite açarsanız sonra lisanlı çaycı, yüksek lisanslı dönercisi olur memleketimin.
Vel-hasıl kelam diyeceğim şudur ki eğitimse eğitim, işse iş. Herkes kendi vazifesini iyi yapacak. Matematikte 3 net yapan adam mühendislik okuyor, türkçe çözemeyen adam matematiği iyi diye Hukuk okuyor. Böyle olmaz bu iş. Hem ne demiz Efendimiz aleyhisselam ''İş ehli olmayana tevdi edildiği [verildiği] zaman, kıyameti bekle.'' (Buhari)
Selametle.