@Melikebaran
Yazmak ki; gönlün dile gelişidir.
Kadın
Bursa
11.09.18 tarihinde katıldı.

Aile, toplumun en temel ve en önemli yapı taşıdır. Kimse ailesini seçemez. Her insan her şeyden habersiz gelir bu dünyaya. Hayatı bir döngü halindedir. Doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Fakat bu döngü içerisinde çok önemli bir nokta vardır. İnsan, doğduğu zaman savunmasız ve güçsüz olduğu için birilerine muhtaçtır. Yatmak, kalkmak, giyinmek, karnını doyurmak... Ve daha bir sürü şey için. Herkes bu evreleri yaşar. İşte o evrelerde başlar, bir insanın eğitim ve öğrenimi.
Anne ve baba, çocukların ilk öğretmenleridir. Çocuklar, ilgiye, sevgiye ve bilgiye açtır. Onlardan gördüklerini taklit ederler ve hızlı bir şekilde öğrenirler. Bu yüzden, ailemiz ilk okulumuzdur. Burada öğrendiğimiz şeyler hayattaki rolümüzü ve yaşam şeklimizi büyük ölçüde belirler. Annenin ve babanın söylediği her söz, yaptığı her hareket ve gözümüzün içine her bakışı, bize bir şeyler anlatır. Hepsinin iyi ya da kötü bir anlamı vardır. Ve hepsi de, ister istemez çocuğun hayatına yansır. Bu çok doğaldır. Önemi ise azımsanamayacak kadar çoktur.
Anneler ve babalar! Anne-baba olmaya aday olanlar! Anne olmak; sadece bir çocuk dünyaya getirmek değildir. Baba olmak da; sadece baba olmanın verdiği gurur ile övünmek değildir. Yani annelik de babalık da, sadece bir çocuğa/çocuklara sahip olmaktan ibaret değil.
Çocuk, bir çiçeğe benzer. Düzenli suladığınızda, ilgi gösterdiğinizde ve o bunu hissettiğinde çok güzel bir şekilde açar. Bir çocuğun doğduğu andan itibaren gördüğü sevgi, ilgi ve merhamet, ona kendini güvende hissettirir. Hayatında ne olursa olsun, anne ve babasının arkasında sağlam bir şekilde duracağını bilir. Öz güveni artar. Ona duyulan sevginin söz ve davranışlarla gösterilmesi de, onun mutlu ve huzurlu olmasını sağlar. Gözlerinin içine bakarak dinlenilmesi, ona değer verildiğinin göstergesidir. Herhangi bir konu hakkında söz hakkı tanınması, ailenin bir üyesi olduğunu ve fikirlerinin dikkate alındığını ortaya koyar.
Aile, parçalanamaz bir bütündür. Anne, baba ve çocuklardan oluşan, bir toplumu meydana getiren en önemli parçadır. Karşısına çıkan engeller ne olursa olsun, yıkılmamalıdır. Aile, düştüğü zaman bile, hemen birbirine tutunarak ayağa kalkmayı bilmeli, bir bütün olarak varlığını devam ettirmelidir.
Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir toplumun temeli; sağlıklı, huzurlu ve mutlu bireyler yetiştirmeye dayanır. Yani iyi bir neslin yetişebilmesi için; iyi bireyler yetiştirmek gerekir.